2021-05-07
Czekamy! Tęsknimy! Wracajcie!

Kochani Uczniowie❤️Drodzy Rodzice❤️
10 maja klasy I – III w trybie stacjonarnym, a klasy IV – VIII w trybie hybrydowym wracają do szkół. Jeżeli nic nie ulegnie zmianie, 31 maja wszyscy wrócimy w mury szkoły i tak jak kiedyś będzie głośno, wesoło i radośnie. Ja nie mogę się już doczekać Waszego powrotu!! Bardzo za Wami tęskniłam. Szkoła bez Was była tylko budynkiem. To Wy budujecie i nadajecie znaczenie wnętrzu przestrzeni i atmosferze, która jest w środku. Tego się nie da zrobić bez Was. Każdy z nas tworzy szkołę, każdy z nas coś do niej wnosi, a w SP 9 nie ma przypadkowych uczniów. Wyjątkowość tej szkoły została stworzona właśnie przez to, że to Wy tworzycie tę szkołę. Że to właśnie WY, a nie nikt inny jest jej uczniami.
   Powrót do szkoły po długiej (prawie rocznej nieobecności) dodatkowo w niesprzyjającym pandemicznym otoczeniu reżimu sanitarnego dla mnie samej nie jest łatwy. Postanowiłam zmienić perspektywę, spojrzeć, jak ja bym się czuła, czego bym się obawiała, gdybym wracała do szkoły. Spojrzałam na tę całą sytuację z pozycji i roli ucznia. I powiem Wam, że bardzo dużo mi to uzmysłowiło. Chcę Was zapewnić, że nie musicie się niczego obawiać, ani czuć strachu. Wprawdzie nie ma złych emocji, bo życie ludzkie to ½ smutku i ½ radości, ale obiecuję Wam, że ten powrót do szkoły będzie inny. Nie będzie to w żadnym wypadku czas nasilonych testów, kartkówek czy klasówek. To nie jest ten czas i moment, by Was rozliczać z posiadanej wiedzy lub jej braku, z tego, czy macie czy nie macie uzupełnione notatki i ćwiczenia. Na to przyjdzie czas. Priorytetem dla mnie w tym momencie są Wasze emocje i uczucia. Bo jeśli będziecie rozbici i smutni, będziecie mieli problemy z lękami, depresją, stresem i strachem, to czy będziecie w stanie przyswoić jakąkolwiek wiedzę?
    Dla nas to był również bardzo trudny rok. Rok, który wiele nas nauczył, wiele nam uświadomił. Zdobyliśmy nowe umiejętności i kompetencje. Zapraszam Was do nowej przestrzeni szkolnej, w której będziemy się na nowo uczyć rzeczywistości szkolnej, będziemy się na nowo uczyć się nawyków i rutyny, no a przede wszystkim będziemy uczyć się być ze sobą i poznawać siebie nawzajem. Wasi pradziadkowie doświadczyli czym jest szkoła w czasie wojny, Wy swoim wnukom będziecie opowiadać o szkole w czasie pandemii.
    Owszem, będziemy nadrabiać, ale nie MATERIAŁ CZY ZALEGŁOŚCI (bo na to zawsze jest czas) tylko relacje, uważność na drugiego człowieka, będziemy na nowo uczyć się wyrażać emocje i przypominać sobie, jakie wartości kierują naszym życiem.
Poświęcimy ten czas, by pochylić się i skupić na Waszych lękach, strachach, obawach, traumach, postarajmy się zminimalizować stres, popracować nad motywacją i pewnością siebie, ale przede wszystkim nauczmy się ufać sobie wzajemnie, bo bez zaufania nic nie zbudujemy.
   Powrót do Normalności jest procesem, drogą, którą powinniśmy przejść razem, dlatego zapraszam Was, byście wsiedli do naszego pociągu „szkolnego” i przejechali tę drogę razem, odbywając wspólnie radość z bycia z sobą, z zabawy z przebywania i obecności tej drugiej osoby oraz zdobywania wiedzy.
Zapewniamy Was, że będziemy przede wszystkim kierować się sercem, możecie liczyć na nasze zrozumienie, przyjaźń i chęć budowania wspólnej szkolnej przyszłości, bo nic nie daje tyle szczęścia drugiemu człowiekowi co drugi człowiek. A bycie człowiekiem polega na tym, że podejmuje się nowe trudności, na które nie zawsze jesteśmy gotowi, tak właśnie było z pandemią.
Czekamy! ❤️Tęsknimy! ❤️Wracajcie!❤️
Edyta Haraburda